سفارش تبلیغ
صبا ویژن
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
بسمه تعالی «بُرد - بُرد» این است نه آن! (یادداشت روز) 1 - «جورج
1 - «جورج فریدمن» مدیرکل «آژانس اطلاعات و مراقبت راهبردی آمریکا» است او مشاور ارتش و دولت آمریکا در حوزه دفاع و امنیت ملی بود و مدت بیست سال نیز در کالج «دیکینسون» آمریکا
علوم سیاسی تدریس می‌کرد. فریدمن در پاسخ خبرنگار روزنامه آمریکایی «یو. اس. ‌ای. تودی» که از وی درباره تنش هسته‌ای میان ایران و آمریکا سؤال کرده بود، می‌گوید؛ مشکل آمریکا با ایران مسئله هسته‌ای این کشور نیست، مسئله آن است که ایران نشان داده است نه فقط بدون رابطه با آمریکا، بلکه در حال تخاصم و دشمنی با آمریکا می‌توان بزرگترین قدرت نظامی و تکنولوژیک منطقه بود. این برای آمریکا الگوی قابل قبولی نیست!
2 - 17 سال قبل-21 تیرماه 1382- در پی برخورد غیر قانونی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی -IAEA- با برنامه هسته‌ای ایران و مقایسه آن با برخوردی که آژانس در مقابل نقض فاحش معاهده
«منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای- NPT» از سوی سایر کشورهای عضو داشته است، طی یادداشتی با عنوان «برای ما چه خوابی دیده‌اند»؟! نوشتیم «شواهد و قرائن موجود از توطئه جدید و خطرناکی علیه جمهوری اسلامی ایران حکایت می‌کند که آمریکا و متحدانش با استفاده از نفوذشان در سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و بهره‌گیری از یک جریان مرعوب داخلی تدارک دیده و به صحنه آورده‌اند». در یادداشت مورد اشاره به ده‌ها نمونه از برخورد دوگانه آژانس همراه با مستندات آن پرداخته و در پایان آورده بودیم: «نمونه‌های مستندی که فقط به عنوان مشتی از خروارها به آن اشاره کرده‌ایم به وضوح از کینه‌توزی آمریکا و متحدانش علیه ایران اسلامی و همراهی سؤال‌برانگیز و غیر‌قانونی آژانس با آنان در اجرای این توطئه حکایت می‌کند» و نتیجه گرفته بودیم «از آنجا که بستر این توطئه، حضور جمهوری اسلامی ایران در پیمان NPT است، تنها راه چاره و عاقلانه‌ترین اقدام، خروج جمهوری اسلامی ایران از پیمان NPT است. بدیهی است که کمترین تردید در ضرورت خروج از این پیمان، تن دادن به فتنه‌انگیزی آمریکا و اروپا و فراهم آوردن زمینه آسیب‌های بزرگ و غیر‌قابل جبران در آینده‌ای نه چندان دور خواهد بود».<** ادامه مطلب...
+ نوشته شـــده در شنبه 99/3/31ساعــت 10:8 صبح تــوسط عباس | نظر
بسمه تعالی حیرت مؤسسه مطالعات نظامی انگلیس از سرعت پیشرفت موشکی

حیرت مؤسسه مطالعات نظامی انگلیس از سرعت پیشرفت موشکی ایران

یک کارشناس سعودی در برنامه خبری: چرا کسی جلوی نفتکش های ایرانی را در راه رسیدن به ونزوئلا نمی گیرد؟/ طرح از مازیار بیژنی

مؤسسه مطالعات دفاعی و امنیتی انگلیس در گزارشی تأکید کرد پیشرفت‌های ایران در حوزه توانمندی‌های موشکی، یک انقلاب فنی تمام عیار است.
در گزارش کارشناسان این مؤسسه انگلیسی آمده است: توسعه قدرت موشکی، توانایی بازدارندگی را در اختیار ایران قرار داده و این کشور را قادر کرده با اتکای موشک‌های نقطه‌زن خود، دشمنانش را در صدها کیلومتر دورتر مورد هدف قرار دهد.
زرادخانه موشکی باعث شده ایران اطمینان حاصل کند که سایر کشورها بدون محاسبه وارد درگیری با تهران نخواهند شد.
ایران طی سال‌های گذشته زرادخانه موشکی خود را توسعه داده و هم‌اینک قادر است اهدافی در صدها کیلومتر دورتر را با ضریب خطایی حداکثر 30 متری مورد هدف قرار دهد. تهران همچنین می‌تواند قدرت موشکی خود را در اختیار همپیمانان منطقه‌ای خود همچون حزب‌الله قرار دهد.
به گفته تحلیلگران «موسسه خدمات‌رسانی متحد سلطنتی» بریتانیا (RUSI) هم‌اینک تاسیسات مهمی همچون مراکز و پایگاه‌های نظامی، کشورهای متخاصم در منطقه در تیررس موشک‌های ایران قرار دارند و به اهدافی بالقوه برای موشک‌های نقطه‌زن ایران تبدیل شده‌اند.
حملات موشکی ایران در اوایل سال جاری میلادی به پایگاه هوایی آمریکا در عراق (حمله  به پایگاه عین‌الاسد آمریکا در عراق به تلافی ترور شهید سردار قاسم سلیمانی) و حمله سال گذشته به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، اعتماد به نفس روزافزونی به ایران در مورد تسلط نظامی در منطقه، داده است. ادامه مطلب...

+ نوشته شـــده در دوشنبه 99/3/26ساعــت 5:51 عصر تــوسط عباس | نظر
بسمه تعالیبازی دوسربُرد برای ایران تازه شروع شده است: دنیا چارها
بازی دوسربُرد برای ایران تازه شروع شده است: دنیا چاره‌ای جز پذیرش ابرقدرت جدیدی بنام ایران ندارد. دیپلماسی مقاومت پیروز شده است و کسانی که چشم به میوه‌های برجام و دستان آمریکا دوخته‌اند باید فهمیده باشند که مسیر آن‌ها کاملا اشتباه بوده است.  
بازی دوسربُرد برای ایران تازه شروع شده است: دنیا چاره‌ای جز پذیرش ابرقدرت جدیدی بنام ایران ندارد. دیپلماسی مقاومت پیروز شده است و کسانی که چشم به میوه‌های برجام و دستان آمریکا دوخته‌اند باید فهمیده باشند که مسیر آن‌ها کاملا اشتباه بوده است.

 گروه سیاسی-رجانیوز: سید محمود نبویان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود در نشست سه شنبه 13 خردادماه صحن علنی مجلس شورای اسلامی در خصوص تقابل دو نگاه غرب گرای دولت و نگاه مقاومت از دید مقام معظم رهبری صحبت کرد. وی با بررسی ریشه‌های فکری حسن روحانی و نوع نگاه او به تعامل به دنیا به تبیین خسارت های ناشی از این نگاه پرداخت. متن زیر نطق کامل حجت الاسلام نبویان در مجلس است:

 

بسم‌الله‌الرحمن الرحیم

و صلی‌الله علی محمد و آله الطاهرین

ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات ملت عزیز ایران در ماه مبارک رمضان و تبریک عید سعید فطر.

امید است به برکت دعاهای خالصانه ملت بزرگ ایران، مشکلات عدیده آن‌ها به ویژه مریضی کرونا برطرف گردد.

از ملت بزرگ ایران به‌سبب شرکت در انتخابات مجلس به‌ویژه از مردم عزیز تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس سپاس فراوان داریم که به نوکران خویش برای خدمت بیشتر اعتماد کرده‌اند.

وجود مشکلات فراوان موجود در کشورکه ملت عزیز و بزرگ ایران گرفتار آن هستند، برکسی پوشیده نیست. اما باید به این نکته مهم توجه کرد که سبب اصلی آن چیست؟ چرا این مشکلات پدید آمده است؟

 

عده‌ای در مقام پاسخ، به سراغ تحریم رفته و مدعی هستند که تمام مشکلات کشور، ناشی از تحریم آمریکا و کشورهای غربی است. این‌سخن، اگرچه بهره‌اندکی از حقیقت دارد، اما همه نخبگان و مردم فهمیده‌اند، که سهم تحریم‌ها کمتر از یک‌-پنجم بوده و ارائه چنین پاسخی جهت فرار از فهم درست علت اصلی مشکلات کشور می‌باشد. بدون هیچ‌مقدمه‌ای به ذکر علت اصلی مشکلات کشور می‌پردازم.

 

امروزه دوتفکر در کشور ما در مقابل هم قرار گرفته‌اند: تفکری که به اسم تعامل با دنیا، به دنبال سازش و تسلیم در برابر دشمنان ملت ایران است و تفکر دیگری که به دنبال ایستادگی و مقاومت و دفاع از منافع ملت بزرگ ایران می‌باشد.

 

اما از صاحبان تفکر اول که امروزه بالاترین مقام اجرایی کشور مدعی آن است، می‌توان پرسید که مراد شما از تعامل با دنیا چیست، آیا مراد شما برقراری ارتباط با کشورهای دنیا است؟ اگر این‌طور است چرا شما با کشورهای دنیا ارتباط برقرار نمی‌کنید؟ مگر دنیا منحصر به چند کشور یعنی آمریکا، آلمان، فرانسه و انگلستان است؟ ارتباط شما با نزدیک به 120کشور غیرمتعهد چگونه است؟ چرا دور برویم، ایران در کجای بازار چندصدملیونی منطقه قرار دارد؟ علی‌رغم اصرار کشورهای دوست برای مشارکت در سازندگی آن کشورها- که طبیعتا موجب اشتغال صدها شغل فقط در زمینه مسکن خواهد شد- دولت آقای روحانی که به دنبال تعامل با دنیا است، چرا اقدامی انجام نمی‌داده است؟ از شروع این دولت، به آن‌ها توصیه می‌شد که شما ارتباطتان را با تمام دنیا حفظ کنید، اما دولت آقای روحانی‌، منحصرا رابطه را با چند کشوری که علنا دشمن ملت ایران هستند، خلاصه کرده بود زیرا معتقد بوده است، که کشورهای منطقه، روسیه و تمام 120کشور غیر‌متعهد، مانند دوچرخه می‌باشند اما آمریکا مانند بنز است، و رابطه با آمریکا می‌تواند ما را سریع‌تر و مطمئن‌تر به هدف برساند(ر.ک: حسن روحانی، امنیت ملی و دیپلماسی هسته ای، چاپ پنجم، ص1083-1084 و 255) . بنابراین، تعامل به معنای رابطه با کشورهای دنیا نیست. در‌نتیجه، سوال این است که مراد دولت‌مردان آقای روحانی که مسبب تقریبا اغلب مشکلات مردم عزیز ایران می‌باشند از تعامل چیست. به سراغ برخی از مشاورین ایشان می‌رویم تا مسئله روشن‌تر شود. یکی از مشاورین ایشان به صراحت در کتاب «ایران و جهانی‌شدن: چالش‌ها و راه‌حل‌ها» که توسط مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آقای حسن‌روحانی و زیر نظراو در مرداد سال 1384 منتشر شده است، آورده است:

 

1- تنها راه پیشرفت ملت ایران، پذیرش جهانی‌شدن است؛

 

2- جهانی‌شدن قوانینی دارد که هرچه ایران آن‌ها را بیش‌تر بپذیرد، پیشرفت بیشتری می‌کند و هرچه در مقابل آن، بایستد پسرفت خواهد کرد؛

 

3- قوانین جهانی‌شدن باید توسط کشورهایی تنظیم شود که قدرت بیشتری در اقتصاد در جهان دارند، یعنی حق طبیعی آمریکا و برخی از کشورهای غربی است که قوانین جهانی‌شدن را برای دنیا تنظیم کنند؛

 

4- بنابراین، هرمقدار ایران، خود را بیشتر منطبق با قوانینی که آمریکا برای دنیا تنظیم کرده است، کند، پیشرفت او بیشتر خواهد بود و هر مقدار در برابر دشمنی‌های آمریکا، بایستد از پیشرفت باز خواهد ماند؛

 

5- قوانین بیان‌شده منحصر به مسایل علمی و تکنولوژیکی نیست بلکه شامل مسایل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی نیز می‌شود، و پذیرش قواعد سیاسی و فرهنگی تنظیم‌شده از سوی آمریکا و برخی از کشورهای غربی، موجب پیشرفت همه‌جانبه ایران خواهد شد؛

 

6- درست است که پذیرش قوانین تنظیمی کشورهایی مانند آمریکا، با استقلال ملت ایران، با قانون اساسی ملت ایران، و با فرهنگ اسلامی ملت ایران سازگار نیست، اما اگر ملت ایران بخواهد پیشرفت کند، از همه موارد فوق باید عقب‌نشینی کند، یعنی باید از استقلال، قانون‌اساسی، و فرهنگ اسلامی خود در هر موردی که با قواعد تنظیمی دنیا سازگاری ندارد، دست‌بردارد.

 

بنابراین، تنها راه پیشرفت ملت ایران، تعامل با آمریکا و برخی از کشورهای دیگر یعنی پذیرش کامل قواعد تنظیمی آن‌کشورها برای دنیا است، برای نمونه، اگر آمریکا در منطقه غرب آسیا، اسرائیل را به‌وجود آورده است، راه پیشرفت ملت ایران آن است که موجودیت اسرائیل را بپذیرد و دست از مبارزه با آن بردارد. نیز چرا ایران به دنبال ترویج عدالت در کشور و مدعی عدالت در دنیا است؟-آرمانی که امام زمان علیه‌السلام- به دنبال آن است.

 

آنچه که بیان شده است، تصریحات کتابی است که با مسئولیت آقای روحانی و با مقدمه تمجیدی ایشان از نویسنده به نگارش درآمده است.

 

با بیان فوق مراد دولت‌مردان آقای روحانی از تعامل با دنیا روشن می‌شود. تعامل با دنیا یعنی برقراری ارتباط صرفا با آمریکا، آلمان، انگلیس، فرانسه و برخی محدود کشور دیگر، و نیز پذیرش همه‌جانبه درخواست‌های آنها. با عنایت به همین نکته روشن می‌شود که اولا: چرا این دولت، تقریبا بیش از همه دولت‌های قبل، با آمریکا و آلمان، فرانسه و انگلستان توافق امضا کرده است، و هر آن‌چه که آن کشورها خواسته‌اند، تامین کرده است، برجام، بیست‌سی، سی‌.‌اف.تی، اف.ای.تی.اف نمونه‌هایی از توافق‌های آشکار و پنهان خسارت‌باری است که آقای روحانی و مسئولین دیپلماسی این دولت با کشورهای فوق امضا کرده‌اند.

 

ثانیا: روشن می‌شود که چرا مسئول دیپلماسی این دولت، علی‌رغم تحمیل خسارت‌های بسیار زیاد به ملت ایران، کمتر از بیست‌روز بعد از شهادت سردار سلیمانی، آمادگی خود را برای مذاکره با قاتلین سردار سلیمانی اعلام می‌کند. ثالثا: این دولت و در رأس آن، آقای حسن روحانی، راه پیشرفت و حل مشکلات کشور را اعتماد به آمریکا و کشورهای غربی می‌داند و در کتاب خود تصریح می‌کند، که یکی از مشکلات کشور این است که برخی در ایران، به کشورهای غربی و سازمان‌های بین‌المللی اعتماد نداشته و نسبت به آن‌ها بدبین‌ می‌باشند. (ر.ک: حسن روحانی، امنیت ملی و دیپلماسی هسته ای، چاپ پنجم، ص58)

 

رابعا: به همین‌علت است که علی‌رغم تمام خسارت‌های برجام، از طرف ریاست‌جمهوری –یعنی آقای حسن روحانی- و وزیرخارجه ایران- آقای ظریف- دوفرش ایرانی گرانبها به سرتیم مذاکرات آمریکا –خانم شرمن- که مسبب همه این خسارت‌ها بوده است، بعد از بیش از یک‌سال از اجرای برجام و در انتهای دوره مسئولیت دولتی شرمن و یک‌هفته قبل از بازنشسته‌شدن ایشان، هدیه داده می‌شود.

 

ملت عزیز ایران، باید بدانند ریشه اصلی تمام مشکلات کشور، در تفکری است که این دولت کاملا از آن دفاع می‌کند و معتقد است که راه‌حل مشکلات کشور در بیرون این کشور و به دست دشمنان این ملت و پذیرش خواسته‌های آن‌ها است و مردم و  متخصصین و نخبگان عزیز کشور نمی‌توانند به هیچ‌وجه مشکلات خود را حل کنند، تنها کاری که از ملت ایران ساخته است، پختن آب‌گوشت بُزپاش است.

 

اما آیا واقعا همین‌طور است؟ آیا ملت ایران توانایی انجام هیچ‌کاری را ندارد؟ آیا علی‌رغم اصرار و تحریم شدید دشمنان در ابعاد نظامی، ملت عزیز ایران و جوانان نخبه مومن و انقلابی، پیشرفت نداشته‌اند؟ تولید موشک‌های ایران، حاصل نوکری کشورهای غرب است یا حاصل استقلال در برابر آن‌ها؟ آیا در زمینه هسته‌ای، ما به چرخه کامل سوخت نرسیده‌ایم؟ آیا در زمینه پزشکی رشد و پیشرفت نداشته‌ایم؟ آیا فرستادن ماهواره به فضا، به برکت پذیرش بی‌چون‌وچرای دستورات آمریکا بوده است؟ و ...

 

سوال جدی این است که شما که 7سال اعتماد به آمریکا کرده‌اید و امضای جان‌کری را تضمین می‌دانسته‌اید، چه دستاوردی داشته‌اید؟ نابودی صنعت هسته‌ای، بُتن‌ریزی رآکتور اراک، تعطیلی کارخانه‌های تولید سانترفیوژ، نابودی مواد غنی‌شده 20درصد، اخراج متخصصین هسته‌ای، گرانی‌های لحظه‌ای و سرسام‌آور، کاهش و بلکه نابودی ارزش پول ملی، رؤیا‌شدن خرید خانه و اخیرا خرید خودرو برای خانواده‌های ایرانی، چندبرابرشدن تحریم‌ها، افزایش دشمنی آمریکا و کشورهای مستکبر غربی، تعطیلی تقریبا کامل عمران و آبادی در کشور، تعطیلی گسترده کارخانه‌های تولیدی کشور، افزایش همه‌جانبه بیکاری، مشکل و بلکه دست‌نیافتنی‌شدن ازدواج برای جوانان، گسترش فقر در جامعه، ایجاد رکورد فساد، حقوق‌های نجومی، اختلاس‌ها، آیا گوشه‌ای از نتایج تدبیر و سیاست این دولت نیست؟ قرآن چه زیبا فرموده است: «مثل الذین اتخذوا من دون الله أولیاء کمثل العنکبوت اتخذت بیتا و إن أوهن البیوت لبیت العنکبوت لوکانوا یعلمون، عنکبوت/41: حکایت کسانی که غیر از خدا برای خود، سرپرستان دیگری گرفتند همچون حکایت عنکبوت است که خانه ای بساخت ولی اگر (آگاه بودند) می دانستند که سُست‌ترین خانه‌ها همانا خانه عنکبوت است.»

 

اما درمقابل، تفکر دیگری که موجب عزت ملت ایران شده است، تفکر سردار عزیز ما حاج‌قاسم سلیمانی–که شاگردی از امام‌خمینی ره و مقام معظم رهبری است- می‌باشد یعنی تفکر مقاومت و دفاع از منافع ملت ایران در برابر زیاده‌خواهی‌های کشورهای مستکبر. چنین تفکری که از سوی مردم و جوانان مومن انقلابی نمایندگی می‌شود موجب عزت و سربلندی ملت ایران شده است. این تفکر، معادلات جهان را عوض کرده است، به پایگاه اصلی آمریکا در منطقه حمله می‌شود و چشم شیر آن‌ها کور می‌شود. اکنون جمهوری‌اسلامی‌ایران براساس تفکر مقاومت و نه مذاکره، به‌حدی از اقتدار رسیده است که نفتکش‌های بدون اسکورت نظامی با نصب پرچم پرافتخارترین ملت جهان یعنی ملت بزرگ ایران، مرزهای تحریم را شکسته و از مرزهای اقتدار عبور می‌کند، و صادرات را انجام داده و برای ملت ایران طلا می‌آورد. کسی فکرش را نمی‌کرد که حمله ایران به عین‌الاسد، گره کور دیپلماسی انرژی را در اوج تحریم‌های ظالمانه دشمن باز کند، دنیای امروز دنیای گفتمان نیست، بلکه دنیای اقتدار و موشک است، امروزه همه شیرفهم شده‌اند که آمریکا تنها با موشک شیرفهم می‌شود نه با قدم‌زدن‌ها و لبخند‌های برجامی. امروز صادرات بنزین و کمک به اقتصاد ملت ایران، به موشک گره‌خورده است. خط تزانزیت صادرات بنزین ایرانی تحت بیمه موشک‌های خرمشهر و ذوالفقار و زلزال و فداکاری‌های شهیدتهرانی مقدم و سلیمانی‌ها است. مهم نیست که بُرد موشک‌ها به دریای کارائیب می‌رسد یا نه، مهم آن است به آن‌جایی که باید برسد، می‌رسد. پرچم مقدس ایران قبل از نفتکش‌ها بر موشک‌های تولید ایران به اهتزار درآمده است، خط‌ونشان آن پاسدار ایرانی برای شناورهای آمریکایی در خلیج‌فارس، اثر خود را در جایی نزدیک خلیج خوک‌ها گذاشته است.

 

زبان بدن آن پاسدار به ما آموخت که می‌توان به‌جای چندسال مذاکره بی‌حاصل، ظرف چند هفته به معامله رسید. غلط اضافه آمریکا در این ماجرا، خاطره ضربات مغزی ملایم را در ذهن سربازان آمریکایی در خلیج‌فارس و غرب‌آسیا زنده خواهد کرد. موازنه قدرت یعنی در ذهن دشمنت جابینداز که توقیف نفتکش مساوی است با توقیف ناوجنگی. معامله بُرد-بُرد را فراموش کنید، بازی دوسربُرد برای ایران تازه شروع شده است: دنیا چاره‌ای جز پذیرش ابرقدرت جدیدی بنام ایران ندارد. دیپلماسی مقاومت پیروز شده است و کسانی که چشم به میوه‌های برجام و دستان آمریکا دوخته‌اند باید فهمیده باشند که مسیر آن‌ها کاملا اشتباه و موجب تحمیل‌ خسارت‌های گسترده به ملت ایران است. بر همگان روشن شده است که مدیران پیر و ناکارآمد و خسته برجامی گرهی از مشکلات کشور نخواهند گشود. حل مشکلات کشور، با اعتماد به مردم عزیز و متخصصان و نخبگان داخلی و سپردن امور به مدیران جوان انقلابی و مومن و با اعتماد به خداوند –و نه کدخدا- میسر خواهد بود، که فرموده است اگر خداوند را یاری کنید، خداوند شما را یاری خواهد کرد و اگر خداوند شما را یاری کند، هیچ قدرتی نمی‌تواند شما را شکست دهد و شما بر همه قدرت‌های دنیوی پیروز خواهید شد. «و إن ینصرکم‌الله فلاغالب لکم.» (آل‌عمران/160) انشا‌الله.  به امید پیروزی ملت ایران بر دشمنانش و حل شدن مشکلات آن‌ها. والسلام علیکم و رحمه‌الله (دوشنبه 12/3/1399)


+ نوشته شـــده در جمعه 99/3/16ساعــت 5:13 صبح تــوسط عباس | نظر
بسمه تعالی ایران با محاسبات دقیق تحریمهای آمریکا و انگلیس را شکس

ایران با محاسبات دقیق تحریم‌های آمریکا و انگلیس را شکست

کاریکاتور جالب منتشر شده در خبرگزاری روسی اسپوتنیک، ورود نفتکش ایرانی به ونزوئلا آمریکا را تحقیر کرد .

مدیر مرکز مطالعات اروپا در دانشگاه کمبریج می‌گوید ایران با صادرات بنزین به ونزوئلا، اقتدار خود را به رخ آمریکا کشید و این در حالی است که پیش از این در ماجرای نفتکش «گریس-1»، اقتدار خود را در برابر انگلیس ثابت کرده بود.
مکرم خوری در گفت‌وگو با شبکه المیادین اظهار داشت: ایران در اوج تهدیدات آمریکا، با اعزام کشتی‌های خود به ونزوئلا و چین ثابت کرد سلطان دریا‌ها و آبراه‌ها است.
وی گفت: ایران اگر محاسبات دقیقی نداشت این اقدام جسورانه را انجام نمی‌داد، من در گفت‌وگویی که 6 ماه پیش داشتم، گفته بودم که ایران سلطان دریا و آبراه‌ها است. آن زمان انگلیسی که کنترل جبل‌الطارق را به دست دارد، وقتی کشتی گریس-1 را توقیف کرده بود پس از آزادی این کشتی پیش‌بینی نمی‌کرد کشتی به ساحل سوریه برود و محموله‌اش را تحویل دهد، اما این کشتی چنین کاری را انجام داد. ادامه مطلب...

+ نوشته شـــده در شنبه 99/3/10ساعــت 6:39 عصر تــوسط عباس | نظر