سفارش تبلیغ
صبا ویژن
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
هر توافقی بهتر از عدم توافق است یعنی پذیرش ذلت خطیب جمعه تهران گ
خطیب جمعه تهران گفت: کیست که پرونده ننگین رژیم سیاه انگلیس را در حمایت از تروریست‌های منافق که 17هزار نفر را ترور کردند نبیند. این رژیم سیاه در خط مقدم حمایت از تروریست‌‌ها و حمایت از فتنه سال 88 است. هیچ‌گاه ملت ایران خواهان ارتباط با این دولت مکار نیست و نخواهد بود و شما هستید که به ایران احتیاج دارید.


به گزارش فارس، آیت‌الله سیداحمد خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری  در خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران، گفت: انتظار ما از این مذاکرات رعایت چارچوبی است که مقام معظم رهبری فرمودند و ما از آن حمایت می‌کنیم. خط ما خط ولایت است.
وی افزود: خدا قوت هم به مسئولان مذاکره‌کننده می‌گوییم و امیدواریم که بتوانند آن را به جایی برسانند. خطوط قرمز ما چند مورد است، اول ظرفیت غنی‌سازی به اندازه‌ای که نیاز کشور ما است باید حفظ شود و نیاز خودمان را نیز نظام تعیین می‌کند و کسان دیگر حق چنین کاری را ندارند.
خطیب نمازجمعه تهران ادامه داد: بحث تحقیق و توسعه باید ادامه پیدا کند و فناوران هسته‌ای ما باید در این زمینه تلاش کنند. ظرفیت غنی‌سازی سایت فردو حفظ و ماهیت آب سنگین اراک محفوظ شود. خروجی مذاکرات نیز باید رفع تمام تحریم‌‌ها باشد و اینها خطوط قرمز ما در این مذاکرات است.
آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: حرف یک کلمه است و آن یک کلمه این است که عزت ایران اسلامی باید حفظ شود، حرفی که برخی گفته‌اند که هر توافقی بهتر از عدم توافق است این نامش پذیرش ذلت است. توافقی که همراه با پذیرش ذلت باشد توافقی است که ننگین و غیرقابل قبول از سوی این ملت است. عدم توافق با عزت، شرافت بر توافق ننگین اینچنینی دارد.
وی در ادامه با اشاره به اظهارات سخیف نخست‌وزیر انگلیس آن را دروغ اندر دروغ توصیف کرد و گفت: به دروغ برنامه هسته‌ای ما را متهم و ما را متهم به حمایت از تروریسم کرد، به دروغ ما را به این متهم کرد که با مردم خود بد تا می‌کنیم و همه آنچه در خودشان بود به ما نسبت داد.
خطیب نمازجمعه تهران،‌ ادامه داد: نباید انتقاد از اظهارات سخیف نخست‌وزیر انگلیس سبب شود تا سخنان و اظهارات مفید رئیس‌جمهور در سازمان ملل نادیده گرفته شود. اقدامات مفیدی داشتند و این اظهارات و اقدامات جای تشکر و سپاس دارد.
آیت‌الله خاتمی ادامه داد:‌ این اظهارات سخیف توسط سخنگوی وزارت امور خارجه جواب داده شد و توسط آقای رئیس‌جمهور محترم در بازگشت از سفر روسیه و نیویورک جواب دادند اما مردم انتظار به جایی داشتند که در نطق خود در سازمان ملل جواب اراجیف نخست‌وزیر انگلیس را می‌دادند اما با اینکه قدری دیر شد اما از این که این اظهارات سخیف، محکوم شد تشکر می‌کنیم.
وی افزود:‌ پرونده انگلیس پیش ملت ما بسیار سیاه است. از اول اشغال سرزمین فلسطین تا هم‌اکنون پرونده ننگین حمایت از این رژیم کودک‌کش و جلاد را دارد، دوم آنکه لندن پایه‌گذار گروه‌های تروریستی است که می‌توان به گروهک القاعده، داعش و منافقین اشاره کرد.
آیت‌الله خاتمی ادامه داد:‌ در انحراف نهضت مشروطیت اینها در خط مقدم بودند و در تحریک رژیم بعث صدام اینها نقش اول را داشتند، گاز سارین را اینها به صدام جنایتکار دادند که تعداد زیادی از رزمندگان ما را شهید و مجروح کرد و هم‌اکنون نیز گریبانگیر این گاز هستند.
وی افزود:‌ کیست که پرونده ننگین رژیم سیاه انگلیس را در حمایت از تروریست‌های منافق که 17هزار نفر را ترور کردند نبیند. این رژیم سیاه در خط مقدم حمایت از تروریست‌‌ها و حمایت از فتنه سال 88 است. هیچ‌گاه ملت ایران خواهان ارتباط با این دولت مکار نیست و نخواهد بود و شما هستید که به ایران احتیاج دارید.
خطیب نمازجمعه تهران ادامه داد:‌ من از این تریبون تأسف خودم را از ذوق‌زدگی برخی روزنامه‌نگاران از ملاقات رئیس‌جمهور با روباه پیر استعمار ابراز می‌کنم. به کجا می‌روید؟ به گونه‌ای تیتر زدند که تمام سال له له می‌زدند که با این دولت استعمارگر ارتباط برقرار شود.
وی با اشاره به تیتر برخی از این روزنامه‌‌ها افزود:‌ آدم احساس می‌کند که اینها بی‌قرار هستند برای رابطه با این استعمارگران و پس از این اظهارات سخیف آن را سانسور کردند. به جای اینکه دلبسته به دین و استکبارستیزی باشید دلبسته این جنایتکاران هستید.
آیت‌الله خاتمی ادامه داد:‌ من مقاله‌ای در یکی از این روزنامه‌‌ها دیدم که آقایی با همین شیفتگی گفته است که ما باید حرف‌های نخست‌وزیر انگلیس را فراموش کنیم چرا که تحت فشار صهیونیست‌‌ها چنین حرفی را زده است، غلط کرده است مگر قرار است هر وقت تحت فشار قرار می‌گیرند فحش به ایران بدهند. این اظهارات در حقیقت همراهی با این اظهارات موهن است. راه درست این است که این‌قدر این اعتراضات ادامه پیدا کند که انگلیسی‌‌ها مجبور به عذرخواهی شوند.
وی با اشاره به ائتلاف ضد داعش افزود: ائتلاف ضد داعش ائتلافی فریبکارانه و ریاکارانه است و اهداف شیطانی زیادی را دنبال می‌کند.
آیت‌الله خاتمی ادامه داد:‌ اول آنکه این گروه‌های تروریستی تولید خود شماست، خود شما روزی بن‌لادن را قهرمان ملی نامیدید و وزیر خارجه آمریکا به صراحت گفت که ما داعش را برای مقابله با جهان اسلام درست کردیم. سرکرده گروهک داعش توسط موساد تربیت شده است.
وی افزود: هدف، براندازی نظام سوریه است که یک نظام قانونی است، هدف دست انداختن در استقلال و تمامیت عراق است و تاکنون بار‌ها به زیرساخت‌های اساسی سوریه حمله شده است. در عراق به جای اینکه داعش را بزنند ارتش عراق را زدند.
خطیب نمازجمعه تهران ادامه داد:‌ اینها سه سال در سوریه هزینه کردند تا بتوانند نظام سوریه را سرنگون کنند اما نتوانستند و هم‌کنون می‌خواهند با این ائتلاف آن را به دست بیاورند.
آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: این مسئله تجاوز آشکار به عراق و سوریه است. نام این مسئله اشغالگری است. بی‌اجازه کشوری وارد آن شدن و کشور را بمباران کردن از جهت تمام اصول اساسی حقوق بین‌المللی محکوم است.
آیت‌الله خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکل آب در کشور گفت: همه می‌دانیم که در عرصه آب در کشور مشکل داریم و به وضعیت قرمز می‌رسیم.
وی با اشاره به اینکه مردم ما مسلمان و پیرو قرآنند، اظهار کرد: خداوند مسرفان را دوست ندارد و آنان را در قرآن برادران شیطان خوانده و به ویژه در روایات از اسراف آب نهی شدید شده است.
آیت‌الله خاتمی پرهیز از اسراف آب را تکلیف شرعی و میهنی همگان خواند و گفت: در این زمینه اقداماتی را می‌توان صورت داد. به عنوان مثال اصلاح سیستم آبیاری کشور که اگر اصلاح شود از اسراف آب در بخش کشاورزی که 90 درصد آب ما صرف آن می‌شود، جلوگیری خواهد شد.
وی نتیجه اصلاح مصرف در بخش کشاورزی را افزوده شدن 10 درصد به آب شرب مردم عنوان کرد و با یادآوری اینکه بسیاری از آب‌های ما از کشور خارج می‌شوند، گفت: خوشبختانه از سوی دولت کارهای مهمی در این عرصه انجام شده است.
خطیب جمعه تهران ادامه داد: در مورد کمبود آب ما از عوامل معنوی در مشکلاتمان غافل شده‌ایم؛ به ما گفته‌اند بروید به در خانه خدا و استغفار کنید که خدا بارانش را می‌فرستد؛ صادقانه بروید و از گناهانتان توبه کنید، خداوند باران فراوان بر شما فرو می‌ریزد.
وی با ابراز تاسف از فراموشی نماز باران در جامعه ما که در روایات به آن سفارش شده است،‌گفت: از همه مومنین، علمای بلاد و ائمه جمعه درخواست می‌کنم که نماز باران را در جامعه زنده کنند که البته آدابی دارد که باید 3 روز روزه گرفت و با وضعیتی خاص متضرعانه به در خانه خدا رفت.
آیت‌الله خاتمی به نگرانی عده‌ای در مورد باران نیامدن پس از خواندن نماز آن اشاره و خاطرنشان کرد:‌ ما وظیفه داریم متضرعانه نماز باران بخوانیم، خداوند اگر مصلحت ما بداند باران می‌فرستد و اگر صلاح نداند باران نمی‌فرستد و این حجت شرعی نیست که دست از وظیفه خود بکشیم.
وی در ادامه با تشکر از مدال‌آوران ورزشی در بازی‌های آسیایی که موجب غرور ملی شدند، گفت: امیدوارم همانطور که در عرصه ورزشی قهرمان شدند بتوانند در عرصه معنوی هم قهرمان شوند.
خطیب جمعه تهران همگان را به آماده بودن برای برگزاری جشن‌های عید سعید غدیر فرا خواند و گفت: قربان عید امامت حضرت ابراهیم خلیل‌الرحمان و غدیر عید امامت امیرالمومنین علی (ع) است و خیلی مناسب است در این چند روز سخن از امامت و ولایت گفته شود.
وی خاطرنشان کرد: به همان اندازه که سفارش شده در عزای امام حسین (ع) محزون باشیم روز عید غدیر را روز شادی قرار داده و به هم تبریک بگوییم و عیدی دهیم.
وی همچنین با تسلیت سالروز شهادت امام محمد باقر (ع) به روز نهم ذیحجه که روز عرفه است اشاره و خاطرنشان کرد: ظهر تا غروب فردا برابری می‌کند با تمام ماه مبارک رمضان در استجابت دعا؛ در این روز برای رفع مشکلات کشور و رفع شر دشمنان از سر مسلمانان دعا کنید.
خطیب نمازجمعه تهران، در ادامه مبحث سبک زندگی خود گفت: مشروعیت همه قوانین به خدا برمی‌گردد لذا باید از ولی فقیه اطاعت کرد چرا که منصوب امام زمان (عج) است و خود حضرت فرموده‌اند که در پیشامدهای روزگار به راویان احادیث ما مراجعه کنید.
رحیم‌پورازغدی در سخنرانی پیش از خطبه‌ها: فرهنگ اقتصاد اسلامی نیازمند تبلیغ رسانه‌ای است 
به گزارش ایسنا، حسن رحیم‌پورازغدی در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه در اسلام کار همتراز عبادت به شمار می‌آید، گفت: بر اساس روایتی از امام محمدباقر(ع) هر کس برای عزت و استقلال خود، ‌خانواده و ملتش تلاش دنیوی کند در زمان ملاقات با خدا با چهره‌ای نورانی حاضر خواهد شد. ایشان همچنین در روایت دیگری می‌گوید که نباید تنها به خود و خانواده اکتفا کرد، بلکه تأمین همسایگان،‌ محلات، شهر‌ها و کشورهای همسایه نیز باید مدنظر قرار گیرد. 
وی به روایت دیگری از امام محمد باقر(ع) اشاره کرد و افزود: طبق گفته ایشان کسانی که کالایی را از جایی می‌گیرند و به جای دیگری می‌دهند بدون آنکه کاری روی آن انجام دهند حق سودبری ندارند، این قابل توجه کسانی است که در بازارهای ما پول مفت به دست می‌آورند. 
این عضوشورای عالی فرهنگی با بیان اینکه از نظر امام محمدباقر(ع) فلسفه پول و ثروت برای داشتن رفاه متوسط و زندگی شرافتمندانه برای همه مردم است افزود: بر اساس این روایت آن پولی الهی است که بتوان با آن مشکلات را حل کرد، اما برای سرمایه‌دارانی که به فکر محرومین نیستند پول و سکه، داغ و عذاب الهی خواهد بود. 
رحیم‌پورازغدی با تأکید بر لزوم رعایت تعادل اقتصادی خاطر نشان کرد: ‌امام محمد باقر(ع) می‌گوید خداوند برای انسان نه زندگی عاجزانه می‌خواهد نه زندگی اشرافی و رفاه‌زدگی، درواقع نه گدابازی سبک زندگی اسلامی است نه رفاه‌زدگی، بلکه سبک زندگی درست حد وسط است باید آن را شناخت و ترویج کرد. 
این مدرس دانشگاه ادامه داد: بر اساس روایت دیگری از امام محمد باقر(ع) در زندگی اسلامی سه اصل باید رعایت شود. یکی دین‌شناسی درست به این معنا که باید دین را عمیقاً‌ و استدلالی بشناسیم و فهم ظاهری و عوامانه در حد چراغانی روز عید و سیاه‌پوشی روز عزا کافی نیست. دیگر اینکه در مشکلات اقتصادی نباید سازمان کار از هم بپاشد یعنی اقتصاد یک کشور اسلامی نباید با دو ضربه از بین برود، بلکه باید در تحریم‌‌ها مقاوم باشد. نکته سوم رعایت اصول دینی در معاملات است. ایشان در این مورد می‌گویند وای بر بازار و اقتصادی که زبان و ادبیات مذهبی در آن است اما دین خدا در معاملاتشان در آن جاری نیست. 
سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه با استناد به روایت دیگری از امام محمدباقر(ع)درمورد حدود پول در آوردن گفت:‌در این روایت آمده خداوند گنج اندوختن را حرام کرده بلکه باید تولید انجام شود و خرج فرد و جامعه شود. ایشان می‌گوید که حرمت گنج اندوختن از شراب هم بالاتر است. 
وی اضافه کرد: بر اساس فرمایشات امام باقر(ع) سرمایه‌داران الهی کسانی هستند که رفتار اقتصادی خود را رعایت می‌کنند و به مقداری که زندگی‌شان تأمین می‌شود قانع هستند و مازاد آن را به نیازمندان می‌دهند. 
رحیم‌پورازغدی در پایان گفت:‌ این سبک زندگی اسلامی و اقتصادی نیازمند تبیین و تبلیغ رسانه‌ای است و ما باید فرهنگ اقتصاد اسلامی را در جامعه ترویج کنیم. 

+ نوشته شـــده در شنبه 93/7/12ساعــت 8:27 صبح تــوسط عباس | نظر