سفارش تبلیغ
صبا ویژن
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
واکنش روزنامه های زنجیره ای به تغییر طرح حفظ دستاوردهای هسته ای/
تغییرات دقیقه 90 رئیس مجلس در طرحی که با رای 92 درصد نمایندگان به صحن علنی آمده بود، استقبال گسترده رسانه‎های اصلاح‎طلب و حامی دولت را به دنبال داشته است، به نحوی که روزنامه شرق این 92 درصد نمایندگان را «تندرو» خطاب کرده و اقدام لاریجانی در تغییر طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای را «پاتک لاریجانی به تندورها» تعبیر کرده است.

گروه سیاسی - رجانیوز: تغییرات دقیقه 90 رئیس مجلس در طرحی که با رای 92 درصد نمایندگان به صحن علنی آمده بود، استقبال گسترده رسانه‎های اصلاح‎طلب و حامی دولت را به دنبال داشته است، به نحوی که روزنامه شرق این 92 درصد نمایندگان را «تندرو» خطاب کرده و اقدام لاریجانی در تغییر طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای را «پاتک لاریجانی به تندورها» تعبیر کرده است.

به گزارش رجانیوز؛ طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‎ای که هفته گذشته با نظر 92 درصد نمایندگان مجلس برای قرار گرفتن در اولین نوبت دستور کار مجلس راهی صحن علنی شده بود، روز گذشته دستخوش تغییرات مهمی شد و کلیات طرح تغییر یافته توسط علی لاریجانی به رای نمایندگان گذاشته شد که این اقدام با اعتراض نمایندگان مجلس روبرو شد.

البته این اقدام رئیس مجلس که برخی از چهره‎های اصولگرا از وی به عنوان‌ «ذخیره اصولگرایان برای روز مبادا» یاد کرده و برخی رسانه‎ها وی را تنها گزینه برای «محورریت در میان اصولگرایان» معرفی کرده اند، مورد توجه و استقبال اصلاح طلبان و حامیان دولت قرار گرفت بطوریکه تمامی روزنامه های زنجیره ای اصلاح طلبان این موضوع را در تیتر یک خود مورد توجه قرار دادند.

در ادامه به بازخوانی واکنش و ذوق زدگی اصلاح طلبان به این اقدام رئیس مجلس در روزنامه های زنجیره ای اصلاح طلبان پرداخته می شود.

روزنامه آفتاب یزد در سر مقاله خود که در صفحه اول خود با تیتر "مصوبه نمایشی برای بستن دهان دلواپسان" نوشت:

«خیلی ساده می‌توان گفت آن چیزی که دیروز در مجلس توسط نمایندگان تحت عنوان «الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای» به تصویب رسیده است نکته تازه‌ای ندارد و در حقیقت طرح به شکلی نوشته و از سوی شورای عالی امنیت ملی اصلاح و تعدیل شده که برای دولت و وزارت خارجه محدودیتی ایجاد نمی‌نماید. می‌توان گفت از آنجایی که این طرح ابتدا از سوی دلواپسان مجلس کلید خورده بود آنان مجددا شکست خورده و نتوانستند به خواسته خود برسند. اعتراض‌های این تعداد از نمایندگان مجلس پس از تصویب طرح فوق گواه این مدعاست.»

 

این روزنامه در ادامه به تحلیلی از موارد حذف و تغییر یافه در طرح حفظ دستاوردهای هسته ای توسط علی لاریجانی پرداخت و در انتها نوشت:

«جان کلام آنکه به نظر می‌رسد اقدام دیروز مجلس بیش از آنکه عملیاتی باشد نمایشی است تا از یکسو صدای خفیف مخالفان توافق در مجلس قطع شود و از سوی دیگر مذاکره‌کننده‌های کشورمان با دستان باز بدون نگرانی بابت کارشکنی عده‌ای در داخل به چانه‌زنی خود ادامه دهند.»


در صفحه اول روزنامه شرق با تیتر بزرگ "پاتک هسته ای هیات رئیسه به تندروها" و جمله "علی لاریجانی: مسئله هسته ای فروش سیب زمینی در کشور نیست" ، اقدام سیاسی رئیس مجلس مورد استقبال قرار گرفت.


روزنامه ابتکار با تیتر بزرگ "اصلاحات رئیس" و جمله "مسأله هسته ای، بحث فروش سیب زمینی در کشور نیست" در ذیل آن اقدام علی لاریجانی را یک اقدام اصلاح طلبانه تلقی کرده و آن را مورد توجه قرار داد.


روزنامه اعتماد با تیتر بغل "لاریجانی پای دیپلماسی ایستاد" از تغییرات صورت گرفته در طرح حمایت کرد و طرح قبلی را مانع جدی برای ادامه مسیر مذاکرات تلقی کرد.

این روزنامه در ادامه در این خصوص نوشت:

«طیف هوادار مذاکرات اما جنب و جوش کمتری داشت. آنها هر چند دیرهنگام اما نهایتا به مدد همراهی علی لاریجانی در متن طرح «الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای» ملاحظات خود را گنجانده بودند. از این طیف هم هر چند چهره‌هایی چون عباسعلی منصوری آرانی و جواد جهانگیرزاده بیش از دیگران بین صندلی‌های صحن علنی رفت و آمد می‌کردند و وقت‌شان را برای گفت‌وگو با نمایندگان می‌گذاشتند اما اکثر افراد با خیالی راحت در صحن علنی حضور داشتند.»


روزنامه فرهیختگان تیتر یک خود را به این جمله اختصاص داد:

"گام مثبت میانه روها در مجلس" و با جمله "لاریجانی در طرح حفظ دستاوردهای هسته ای اصلاحات لازم انجام شده" در زیر تیتر یک خود، از اقدام لاریجانی حمایت کرد.


روزنامه شهروند نیز تیتر اول خود را با عکسی از لاریجانی به این جمله اختصاص داد: پاسخ لاریجانی به اعتراض شماری از نمایندگان به تغییر واژه ها در طرح هسته ای مجلس؛ توافق هسته ای فروش سیب زمینی نیست


آرمان امروز نیز با تیتر بحث داغ هسته ای از بهارستان تا لوگزامبورگ به استقبال تصویب طرح هسته ای مجلس رفت و در صفحه 2 خود در این خصوص نوشت:

"برخی نمایندگان عضو جبهه پایداری اعتراضاتی را نسبت به خروج طرح از دستور کار مجلس در روز یکشنبه داشتند و حواشی‌ای در این زمینه رقم خورد. رئیس مجلس نیز که در اواسط جلسه علنی به مجلس آمد در پاسخ به تذکر توکلی مبنی بر حذف طرح از دستور کار مجلس نکاتی را مبذول داشته و انتقاداتی داشت؛ علی لاریجانی با اشاره به اهمیت طرح و اشاره به این نکته که بحث فروش سیب زمینی در کشور نیست بلکه بحث مورد نظر یک موضوع مهم ملی است؛ از لزوم هماهنگی با شورای‌عالی امنیت ملی در این مقوله گفت"


+ نوشته شـــده در سه شنبه 94/4/2ساعــت 8:9 صبح تــوسط عباس | نظر