سفارش تبلیغ
صبا ویژن
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
بسمه تعالی تأخیر سؤالبرانگیز در برخورد با مرتبطین کانال مدیریت آ

تأخیر سؤال‌برانگیز در برخورد با مرتبطین کانال مدیریت آشوب

بدون شرح ...!

نامه‌نگاری وزیر ارتباطات به مدیر پیام‌رسان تلگرام برای انسداد یک کانال مروج خرابکاری و تروریسم و آشوب‌افکنی، این سؤال را پیش‌ می‌کشد که چرا در طول 2 سال اخیر با شبکه رابطین و مرتبطین آن کانال ضدانقلابی برخورد نشد.
وزیر ارتباطات روز شنبه از «دورف» مدیر تلگرام خواست کانال آمدنیوز را به خاطر آموزش ساخت بمب و ترویج خشونت مسدود کند. مدیریت تلگرام هر چند کانال مذکور را مسدود کرد اما به فاصله چند دقیقه اجازه داد همان کانال با نامی دیگر فعالیت خود را از سر بگیرد که همین کار موجب فیلترینگ تلگرام از سوی وزارت ارتباطات شد.
در حقیقت مدیر تلگرام با این رفتار خود ثابت کرد که کانال آموزش خرابکاری و ترور و آشوب را که با سرویس‌های جاسوسی غربی مرتبط است، بر 40 میلیون کاربر ایرانی خود ترجیح می‌دهد.
رو شدن دست گردانندگان کانال آمدنیوز در حالی است که گردانندگان آن، در انتخابات ریاست جمهوری امسال ایران، خود را حامی دولت و آقای روحانی جا می‌زدند اما با همین پوشش اقدام به دروغ‌پراکنی، جعل سند و شانتاژ علیه سران نظام، مجلس خبرگان، شورای نگهبان، قوه قضائیه، سپاه پاسداران و رهبری می‌کردند.
نکته جالب این که وزیر اطلاعات در پی تشدید اعتراض‌ها گفت به مرتبطین آمدنیوز تذکر دادیم(!) 
به گزارش «خانه ملت»، سید محمود علوی 18 مرداد 96 در نشست فراکسیون مستقلان مجلس گفت: در خصوص کانال آمدنیوز به مرتبطین این کانال تذکر دادیم و اقدامات در زمینه ایجاد جنگ روانی علیه این کانال راه افتاده است.
وی گفت: سیاست و امکان وزارت اطلاعات در خصوص کانال‌ها، برنامه پلیسی نیست و اینگونه برخورد در قبال فعالان مدنی جدای از عناصر ضدانقلاب را در شأن یک جامعه رشد یافته نمی‌دانیم، در مورد ادمین کانال‌های داخلی می‌توانیم افراد را احضار کنیم و به دستگاه قضائی تحویل دهیم و دخالتی در کار قاضی نداریم.
وزیر اطلاعات با بیان اینکه مرتبطین با ادمین‌های مقیم خارج از کشور را احضار می‌کنیم، گفت: در خصوص کانال آمدنیوز به مرتبطین این کانال تذکر دادیم و اقدامات در زمینه ایجاد جنگ روانی علیه این کانال راه افتاده است.
این سخنان در حالی است که انتظار می‌رفت - و همچنان انتظار می‌رود- وزارت اطلاعات با شبکه نفوذی مرتبط با کانال‌های وابسته به سرویس‌های جاسوسی بیگانه برخورد جدی داشته باشد و مجال فعالیت به شبکه‌های خرابکار داده نشود.
گفتنی است کانال‌هایی مانند آمدنیوز، نقش مهمی را در مصادره اعتراضات اخیر به سمت فعالیت‌های ساختارشکنانه ایفا کردند. 
یادآور می‌شود کوتاهی چند ساله وزارت ارتباطات در راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و اینترنت نیز، موجب انتقال اتاق مدیریت و سیاستگذاری فضای مجازی به خارج کشور شده که آثار مخرب آن در تحرکات اخیر ضدانقلاب قابل مشاهده است.
رهبر حکیم انقلاب 23 خرداد امسال در دیدار کارگزاران نظام فضای مجازی را از مسائل مهم و تأثیرگذار در اداره صحیح کشور خواندند و فرمودند: «بهمنی از مسائل ضدارزشی و مخالف منافع ملی، مطالب درست و نادرست، اطلاعات غلط یا صحیح و حتی شبه اطلاعات بر ذهن جامعه فرود می‌آید که باید این فضا کنترل شود، اما نباید ملت را از فضای مجازی محروم کرد. «حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از کوتاهی‌ها در زمینه ایجاد شبکه ملی اطلاعات گفتند: «شماری از کشورها با ایجاد شبکه ملی اطلاعات، ضمن رعایت خطوط قرمز خود و کنترل صحیح فضای مجازی از اینترنت برای تأمین منافعشان بهره گرفته‌اند. باید همه مردم بتوانند از منافع فضای مجازی استفاده کنند و در زمینه‌هایی که به ضرر کشور، افکار عمومی و به ویژه جوانان نیست، سرعت اینترنت افزایش یابد و هر کار لازم دیگر نیز انجام شود.»

گزارش روزنامه ایران از برنامه دولت برای تنظیم بازار و مهار قیمت‌ها
روزنامه ایران از برنامه دولت برای تنظیم بازار و کنترل نوسان قیمت کالاهای اساسی خبر داد.
ارگان رسمی دولت در گزارشی نوشت: افزایش قیمت برخی کالاهای اساسی در عین حفظ تورم تک‌رقمی موجب شد که رئیس‌جمهوری در 4 مهر ماه سال جاری دستور رسیدگی را صادر کند. آن گونه که محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت رئیس‌جمهوری دستور رسیدگی به قیمت کالاهایی را داد که بیش از 20 درصد گران شدند.
وی گفت: با توجه به این دستور از بانک مرکزی انتظار دارم در بررسی علت افزایش قیمت اقلام ضروری که دولت مسئولیت تنظیم بازار آنها را بر عهده ‌دارد، همکاری‌های لازم را انجام دهد. حال سه ماه از آن تاریخ گذشته است و نوسانات برخی کالاهای اساسی هنوز هم در سطح بازار وجود دارد. کالاهای اساسی مهم‌ترین کالاهایی بود که وزارت صنعت، معدن و تجارت باید بررسی می‌کرد و گزارش آن را به ستاد تنظیم بازار می‌داد.
برای بررسی قیمت کالاها سراغ سوپر مارکت‌ها رفتیم تا بپرسیم در این مدت روند قیمتی کالاها چگونه بوده است. گروه لبنیات سردمدار این افزایش قیمت‌ها بود. در مدت یک ماه پنیر 4 هزار و 800 تومانی 5 هزار و 600 تومان شد. ماست، بستنی و... همچنین افزایش قیمتی را تجربه کردند. کره هم از گرانی در امان نبود. کره 50 گرمی که روی وزنه سوپر مارکت‌ها40 گرم از هزار و 600 تومان به هزارو 800 تومان رسیده است. طبق گفته سوپر مارکت‌ها اکثر کالاها 10 گرم کاهش وزن دارند اما وزن حک شده روی تمام کالاها 10 گرم کمتر است.
بازار گوشت و مرغ هم با آهنگ افزایش قیمت، همراه شدند. قیمت گوشت چرخ‌کرده اگر 700 گرم گوساله و 300 گرم گوسفند داشته باشد کیلویی تقریباً 51 هزار تومان برای مصرف‌کننده تمام می‌شود. 
گزارش بانک مرکزی هم از افزایش قیمت‌ها می‌گوید. گزارش آذر 96 گویای آن است که قیمت خوراکی‌‌ها و آشامیدنی‌ها نسبت به ماه قبلش 3/4 درصد و نسبت به سال قبلش 14/3 درصد گران شده است.
با تمام این اتفاق‌هایی که رخ داده است محمد شریعتمداری وزیر صنعت گفته است: وزارت صنعت بازار را به‌صورت دقیق رصد می‌کند و اجازه نمی‌دهد که بازار تحت تأثیر افراد سودجو و فرصت‌طلب قرار گیرد. لذا افزایش قیمت‌هایی که جهانی بوده است خارج از کنترل ما است اما رشد قیمت‌های داخلی مورد پیگیری قرار می‌گیرد و تا حد امکان از گرانی‌ها جلوگیری خواهیم کرد. نمونه آن هم تخم‌مرغ است که به‌زودی روند کاهشی قیمت آن شروع می‌شود. وی با تأکید بر این موضوع که افزایش قیمت محصولات نباید به گونه‌ای شود که مصرف‌کننده و تولیدکننده‌ همزمان زیان ببینند، ادامه داد: این موضوع باید از جانب دستگاه‌های ذی‌ربط پیش‌بینی شود. همچنین ستاد تنظیم بازار در پاسخ به درخواست رئیس‌جمهوری، درخصوص رسیدگی به کالاهای دارای افزایش قیمت را با تفکیک نوع و علت افزایش قیمت ارائه‌ می‌دهد. در عین حال برخی منابع خبری هم گزارش دادند که در جلسه اخیر مسئولان بازرگانی و اقتصادی کشور که به‌ریاست معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار شده، بر ضرورت نظارت دقیق بر بازار و رصد قیمت‌ها به‌صورت مستمر تأکید شده تا کنترل مستمری بر بازار کالاهای اساسی و اقلام اصلی مورد نیاز مردم صورت گیرد.

سیاه‌نمایی بدتر از این که بگویند خزانه خالی است و 70 میلیون بیکارند؟!
تجمعات اخیری که در مشهد و چند شهر دیگر برگزار شد، اگرچه در بادی امر «اعتراضات اقتصادی» تصور می‌شود اما حقیقت این است که این رخدادهای قابل پیش‌بینی توسط یک جریان سیاسی خاص در کشور ما نطفه‌گذاری و تقویت شد تا به اینجا رسید.
به نوشته مشرق، فی‌الواقع اگرچه گلایه‌های اقتصادی کسانی از مردم به حق است اما باید پذیرفت که جریان ضدانقلاب نیز به شدت در حال بهره‌برداری از این تجمعات است. اما زمینه این بهره‌برداری و کاستی‌های وضع موجود را چه کسی پدید آورد؟ به این اظهارات توجه کنید؛
- محسن صفایی فراهانی: در پایان هشت ساله دوره دولت سابق، اقتصادی بحران‌زده و نگران‌کننده و غارت‌زده به ارث گذاشته شد.
- یک مقام دولتی: خزانه خالیست.
- مرحوم هاشمی رفسنجانی:‌ تحریم‌ها پدر مردم را درآورده است. اکثر مردمی که مزدبگیر هستند تحریم‌ها استخوان‌های آنها را خرد کرده است.
- اسحاق جهانگیری: بازنشستگان از حقوق خود راضی نیستند.
- احمد خرّم: اگر تحریم‌ها ادامه پیدا کند  کشور می‌رود به باتلاقی که دیگر برنمی‌گردد.
- محمدباقر نوبخت: هر خانه ایرانی 3 بیکار دارد. (که می‌شود به عبارتی وجود بیش از 70 میلیون بیکار در ایران)

ناصری: شرط ساماندهی اقتصادی ساماندهی تیم اقتصادی دولت است
عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان می‌گوید دولت در 4 سال گذشته، مسیر اقتصادی را اشتباه رفته است.
عبداله ناصری در مصاحبه با روزنامه آرمان و در پاسخ این سؤال که «برخی نمایندگان اظهار داشته‌اند که دولت و مجلس پیام حرکت مردم را دریافت کرده‌اند؛ به‌نظر شما دولت باید برای حل این مشکل حداقل در حوزه اقتصاد و معیشت مردم چه راهکارهایی بیندیشد؟»گفت: به‌نظر من دولت برنامه اقتصادی روشنی ندارد. دولت 4 سال گذشته خود را درگیر مهار تورم کرد در حالی که بسیاری از اقتصاددانان گفتند که رکود مهم‌تر از تورم است و دولت باید بیشتر به بحث رفع رکود بپردازد، اما شاهد بودیم که دولت به رفع تورم پرداخت، گرچه تورم دملی است که دوباره از جای دیگری سر باز می‌کند. کما اینکه اکنون رکود در بسیاری از حوزه‌ها وجود دارد و شاهد تورم در برخی زمینه‌ها هستیم.
وی افزود: از این رو به‌نظر می‌رسد که دولت تدبیر و امید در دور دوم خود نیز هنوز نتوانسته چشم‌انداز اقتصادی روشنی را برای افکار عمومی و نخبگان ارائه دهد و با اینکه بیش از 4 ماه از تشکیل دولت می‌گذرد هنوز مشخص نیست که مدیریت اقتصادی دولت با کدام یک از اعضای کابینه است؟ دولت باید در گام اول این مسئله را برای خود روشن کند و فکری برای این قضیه کند. به هر صورت حقوق، معیشت و رفاه مردم مسئله‌ای است که باید در دستور کار دولت قرارگیرد و برای آن برنامه‌ریزی کند. از این رو به‌نظر می‌رسد که دولت هنوز نتوانسته برنامه روشنی را حداقل برای رضایت افکار عمومی ارائه دهد.
ناصری درباره ادعای نقش مخالفان دولت در اعتراضات اخیر گفت: من برخلاف برخی از دوستان پشت صحنه این قضایا را سازمان‌یافته نمی‌بینم. واقعیت این است که وقتی ساختار بودجه سال 97 دولت را نگاه می‌کنیم در می‌یابیم که اوضاع اقتصادی آینده مردم چگونه است.
وی خاطرنشان کرد: معتقدم که دولت می‌تواند زندگی نسبتا مطلوب اقتصادی را برای مردم شکل دهد، به شرطی که ابتدا به ساکن بتواند چشم‌انداز اقتصادی روشنی را به مردم ارائه و مشخص شود که در تیم اقتصادی دولت چه کسی چه کاری انجام می‌دهد.

هر روز یک خبر خوش اقتصادی هدیه دولت حرف به مردم
دولت در حالی که وعده ایجاد 900 هزار شغل را داده بود عملاً مشغول گران کردن قیمت‌ها است.
وب‌سایت الف در این باره نوشت: نخستین سال از دومین دوره ریاست جمهوری حسن روحانی هم به نیمه‌های خود نزدیک شد. عملکرد دولت در حوزه سیاست داخلی و اقتصاد بیش از گذشته در کانون توجه افکار عمومی قرار گرفت.
در این میان هم از ساختمان پاستور، هر دم خبری می‌رسد، یک روز افزایش قیمت بنزین و روز دیگر افزایش عجیب نرخ عوارض خروج از کشور! هنوز مردم در شوک این تصمیمات بودند که حذف یارانه چند میلیون نفر هم به آنها اضافه شد! همایش‌ها و نشست‌ها که عموماً جز خوراک خبری رسانه‌ها ارزش دیگری ندارند هم علی‌الدوام به قوت خود باقی است و محلی برای ارائه آمارهایی که هنوز مطرح نشده مردم از آنها آگاهند.
معاون اول رئیس‌جمهور می‌گوید «امروز بیکاری به یک ابرچالش تبدیل شده است»! سخنگوی دولت از وجود سه بیکار در هر خانه خبر می‌دهد، بیکارانی که دیگر نه تنها مدرک کارشناسی بلکه کارشناسی ارشد و دکتری هم دارند، خدا خیرتان بدهد اینها را که مردم نه تنها می‌دانند بلکه سالهاست با تمام وجود لمس کرده‌اند، اگر شما بزرگواران در این همایش‌ها و نشست‌هایتان هم اشاره‌ای به این آمار نداشته باشید، باز مردم به خوبی از این شرایط آگاه‌اند، چه بسا اگر از خودروهای پلاک سیاسی خود خارج شوید و بجای عبور از خطوط ویژه، سوار بر اتوبوس و مترو در کنار مردم روزی را به شب برسانید، بیش از اینها از عمق دردهایشان مطلع می‌شدید و آمار بس‌تکان‌دهنده‌تر و پربارتری هم برای ارائه در همایش‌هایتان به همراه داشتید. شاید ترافیک و ازدحام اتومبیل‌ها را از نزدیک مشاهده می‌کردید و برای این درد بی‌پایانی که جان مردم کلان شهرها را به لب و نفس‌هایشان را به خس‌خس انداخته هم چاره‌ای می‌اندیشیدید.
مسئولان محترمی که در دو دهه اخیر با تفسیر غلط از عدالت آموزشی و بی‌توجهی به زیرساخت‌های صنعتی و اقتصادی کشور با باز کردن بی‌حساب و کتاب درب دانشگاهها، امروز از ابرچالش بیکاری تحصیلکردگان سخن می‌گویند، وعده پیش‌بینی بیش از 900 هزار فرصت شغلی در بودجه سال 97 را هم می‌دهند.
اما پرسش اینجاست که کدام شغل؟ تکرار چنین وعده‌هایی ما را به یاد یکی از عبارات ظریف مهندس هاشمی‌طبا در مناظرات انتخاباتی می‌اندازد که در پاسخ به وعده ایجاد سالانه یک میلیون شغل می‌گفت: «اگر شما می‌گویید سالی یک میلیون شغل ایجاد می‌کنید، من ماهی یک میلیون شغل ایجاد می‌کنم و به هر بیکار یک قالب خشت‌زنی می‌دهم و می‌گویم بیایید این هم کار!»
هر چند واژه کارآفرینی هم در این سالها کم از زبان مسئولان شنیده نشده، اما به واقع چند نفر سرمایه و نبوغ لازم برای کارآفرینی را دارند؟ چقدر اخذ تسهیلات بانکی برای تولید و راه‌اندازی یک بنگاه اقتصادی برای عموم مردم فراهم است؟ مردمی که برای یک وام ازدواج پنج میلیونی باید از هفت خان عبور کنند و وارد معامله‌ای با بانک‌ها شوند که سود یک طرف آن فقط تضمین است! حال به نظر می‌رسد دولت با اقداماتی نظیر افزایش بی‌سابقه عوارض خروج از کشور مشکل کارآفرینی و درآمدزایی از طریق صنعت گردشگری را حل کرده باشد، اما وارونه!
سخنگوی دولت پس از انتقادات شدید مردم و رسانه‌ها از اعلام آمادگی دولت برای تعدیل قیمت‌های جدید بنزین و عوارض خروج از کشور و کاهش حذف شدگان از یارانه در بودجه 97 خبر داد!
تصمیم اخیر دولتمردان این سؤال را در ذهن مطرح می‌کند که مگر دولت و کارشناسان آن پیش از طرح موضوعاتی از این دست، ساعت‌ها و شاید ماه‌ها مطالعه و کار کارشناسی پیرامون موضوعات مربوطه انجام نمی‌دهند که حال با بالا گرفتن انتقادها و فشارها سخن از تغییر آنها به میان می‌آید؟


+ نوشته شـــده در دوشنبه 96/10/11ساعــت 11:38 صبح تــوسط عباس | نظر