سفارش تبلیغ
صبا ویژن
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
بسمه تعالی رهبر انقلاب: گزارش دقیقی از واگذاری سکه و ارز تهیه و
منابع آگاه از نامه مهم رهبر معظم انقلاب به حسن روحانی رئیس‌جمهور درخصوص مسائل بوجود آمده در بازار سکه و ارز خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر ، براساس این گزارش رهبر معظم انقلاب در این نامه که خطاب به رئیس‌جمهور نوشته شده است ضمن ابراز نگرانی از اخبار منتشر شده درخصوص واگذاری ارز و سکه در ماه‌های اخیر و ابهاماتی که در افکار عمومی ایجاد کرده است، دستور فرمودند؛ ضمن رسیدگی به موضوع گزارش دقیقی تهیه و به محضر ایشان ارسال شود.
پیش‌فروش سکه!
6تیرماه جاری بود که رئیس ‌سازمان بازرسی کل کشور با خبری مهم به میان خبرنگارها آمد. خبری که با توجه به شرایط بازار سکه و ارز به سرعت فضای رسانه‌ای کشور را درنوردید. «قاضی ناصر سراج» در جمع خبرنگاران درخصوص نابسامانی‌های بازار ارز و سکه اظهار کرد: «متأسفانه مواردی را در بحث خرید سکه شاهد بوده‌ایم که اقتصاد کشور را در معرض خطر قرار می‌دهد.»
منظور قاضی سراج خرید و فروش سکه و ارز در بازار سیاه نبود. این بار یک سمت ماجرا به بانک مرکزی می‌رسید. سراج خاطر نشان کرد: «در رابطه با سکه نفر اول 38 هزار و 250 عدد سکه خریداری کرده و برای این خرید، رقمی معادل 53 میلیارد و 550 میلیون تومان پول پرداخت کرده است.»
روشهای غلط ضربدر نظارت ضعیف
سپس رئیس‌ سازمان بازرسی در آن جلسه سن این فرد را 31سال عنوان کرده و از شیوه عرضه و فروش سکه انتقاد می‌کند و می‌گوید: «ما در رابطه با فروش و عرضه باید تدبیری اتخاذ کنیم و سختی‌هایی را در نظر بگیریم که هرکسی پول دارد نتواند وارد بازار نشود و هرکاری خواست در ارتباط با اقتصاد کشور انجام دهد.»
سراج تصریح کرد: «کدام کشور قوی اینگونه عمل می‌کند و ارز و سکه را اینچنین در معرض قرار می‌دهد؟امیدواریم با توجه به هماهنگی‌ها، دستورات مقام معظم رهبری درخصوص مسائل اقتصادی، جلسات بین رؤسای سه قوه و مسئولان عالی، راهکارهای مناسب عملی شود.»
مشخص است که یک فرد به صورت عادی نمی‌توانند این تعداد سکه را خریداری کند و به طور قطع وجود رانت عامل تعیین کننده است. این جوان این حجم پول را از کجا آورده است؟ به چه منظور تصمیم گرفته این تعداد سکه خریداری کند؟ و آیا این التهابات اخیر در بازار سکه و ارز زیر سر اینگونه افراد است؟! برای پیشگیری آیا که سرچشمه‌های رانت که در داخل نهادها و سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها هستند شناسایی شوند؟ 
ضعف‌های مدیریتی و نظارتی به همراه روش‌های غلط، بهشتی را فراهم آورده است برای سوداگران اقتصادی که به حق نمایندگان مجلس از آنها با عنوان داعش اقتصادی نام بردند. آیا در کنار شناسایی و دستگیری متخلفان بهتر نیست که با تدبیر راه‌های سوءاستفاده برای همیشه بسته شود؟
جمع کردن 2تُن سکه!
«سردار حسین رحیمی» فرمانده انتظامی تهران بزرگ اواخر هفته قبل در جمع خبرنگاران گفت: «فردی که معروف به سلطان سکه بود و سال 96 حدود 2 تن سکه را از سطح بازار جمع کرده بود، دستگیر شد».
فرمانده انتظامی تهران افزود: «این فرد 58 ساله که دو شب پیش در عملیات پلیس دستگیر شد، به افراد و نوچه‌های خود دستور داده بود در بازار تهران به راه افتاده و بدون توجه به قیمت روز سکه، تمام سکه‌های موجود را بخرند تا در روزهای آینده خودش تعیین‌کننده نرخ سکه باشد».
درباره فرد مذکور فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: «این فرد پیش از این هم به عنوان دلال سکه دستگیر شده بود. او با پسرش در این زمینه همکاری می‌کرده است که در حال حاضر پسرش با قید ضمانت آزاد است. شخصی که سرکرده معاملات فردایی در بازار تهران بوده، به عنوان نوچه این فرد فعالیت می‌کرده است.»
هشدارهایی برای سیاست‌های غلط 

+ نوشته شـــده در شنبه 97/4/16ساعــت 7:49 صبح تــوسط عباس | نظر