سفارش تبلیغ
صبا ویژن
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
9سال درعراق جان کندیم تادشمنان خود را به قدرت برسانیم!مجله امری

بسمه تعالی

فوربز:9 سال در عراق جان کندیم تا دشمنان آینده خود را سازمان بدهیم؟! (خبر ویژه)


یک مجله آمریکایی اعلام کرد اشتباه حمله به عراق اشتباهی به مراتب بزرگ تر از اشتباه جنگ ویتنام بوده است.
مجله فوربز با تاکید بر اینکه ادعاهای دولت آمریکا برای آغاز این جنگ (مقابله با سلاح کشتارجمعی، مبارزه با القاعده و میل به گسترش دموکراسی) خنده دار است، نوشت: این جنگ بزرگترین اشتباه در تاریخ ارتش آمریکا بود و حتی بدتر از جنگ ویتنام بود به نحوی که حمایت های داخلی و خارجی از این جنگ به شدت کاهش یافت و شکستی استراتژیک را رقم زد. اکنون که نیروهای ما از عراق خارج می شوند نتیجه 9 سال جنگ معلوم نیست و ما اقدام بی اجر و مزدی را انجام داده ایم.
این نشریه با مرور درس های حمله به عراق نوشت: دلیل اصلی حمله به عراق مبنی بر ادعای وجود تسلیحات کشتار جمعی و حضور عوامل القاعده اصلا واقعیت نداشت. زمانی که مشخص شد دلایل اولیه برای حمله به عراق گمراه کننده و نادرست بوده اند دولت بوش این بهانه را مطرح کرد که حمله به عراق با هدف سرنگونی دیکتاتور این کشور و ایجاد اولین دموکراسی واقعی در جهان عرب انجام شده است. البته این هدف مطرح شده از سوی بوش خنده دار بود. آنچه برخی از سیاستگذاران در مورد ایجاد دموکراسی متزلزل در عراق از آن یاد می کنند این است که خروج نیروها و ترک عراق شرایط خوبی را برای مقامات ایران در گسترش نفوذش در عراق فراهم می کند.
نویسنده عصبانی «فوربز» به خاطر شکست بی سابقه آمریکا در عراق مدعی شد «مردم عراق از لحاظ طبیعی، افراد ناآرامی هستند و دنبال صلح نیستند(!) موفقیت شبه نظامیان در این کشور به سوق دادن ماشین گسترده نظامی آمریکا به مرز شکست چند سال پس از آغاز این مناقشه، بدون شک اقدامات دشمنان آینده آمریکا را شکل خواهد داد. واقعیت این است که پنتاگون صدها میلیارد دلار برای مقابله با این روند هزینه کرد و فراتر از آن، آمریکا برای ادامه اقداماتش در عراق یک تریلیون دلار قرض کرد و اکنون مجبور است این پول را با بهره -پس بدهد. این در حالی است که آمریکا باید هزینه های نیروهای مجروح و کهنه سربازان را بدهد هر چند که همچنان با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کند. ممکن است رئیس جمهوری آمریکا با خروج نیروهای آمریکایی از عراق تلاش کرده تا بهترین وجهه را از به اصطلاح تکمیل ماموریت نیروهای آمریکایی ارائه کند اما اوباما و همه ما می دانیم که جنگ عراق یک اشتباه تاریخی بود.

 

+ نوشته شـــده در چهارشنبه 90/9/30ساعــت 8:36 صبح تــوسط عباس | نظر