سفارش تبلیغ
صبا ویژن
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
هاشمی:سوءاستفاده از امکانات حکومتی در انتخابات موجب فتنه و انحرا
بسمه تعالی
این سخنان در حالی در اسفندماه 91 از سوی هاشمی رفسنجانی مطرح شده است، که اگر چهار سال قبل و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دهم، این سخنان از سوی وی حتی مطرح نشده بود و تنها به برخی از اطرافیانش از جمله مهدی هاشمی، تذکر داده شده بود، کشور شاهد فتنه پر هزینه 88 نبود.   

اینها بخشی از سخنان اکبر هاشمی رفسنجانی است که روز شنبه در دیدار با جمعی از  نمایندگان خانه احزاب ایران مطرح کرده است.

به گزارش رجانیوز، شاید اگر این اظهارات را هر چهره سیاسی دیگری مطرح می کرد،‌ اهمیت چندانی نداشت اما بیان این صحبتها از سوی هاشمی رفسنجانی نشان می دهد ظاهرا وی به ریشه یابی بسیاری از فتنه ها و انحراف های سالهای گذشته علاقه مند شده است و با این اظهارات دست به "نقد خویش" زده است.

این سخنان در حالی در اسفندماه 91 از سوی هاشمی رفسنجانی مطرح شده است، که اگر چهار سال قبل و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دهم، این سخنان از سوی وی حتی مطرح نشده بود و تنها به برخی از اطرافیانش از جمله مهدی هاشمی، تذکر داده شده بود، کشور شاهد فتنه پر هزینه 88 نبود.

در همین رابطه حمزه کرمی، از افراد نزدیک به مهدی هاشمی رفسنجانی در 3 شهریور 88 در دادگاه خود با اشاره به نگاه متفاوت فرزند هاشمی رفسنجانی در استفاده از بیت المال برای انتخابات، واقعیات دیگری را مطرح کرده است را از بکارگیری این شیوه در سال 84 از سوی مهدی هاشمی مطرح کرده است:

"از سال 82 به توصیه محمد هاشمی رفسنجانی به سازمان بهینه سازی مصرف سوخت رفتم. وقتی وارد آن سازمان شده و شروع به کار کردم در خلال کار متوجه قصد حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات دور نهم شدم. باید بگویم که در سازمان بهینه سازی مصرف سوخت نیز مهدی هاشمی نقش موثری داشت. وی معتقد بود که انتخابات در ایران با پول بیت المال برگزار می‌شود و اعتقادی به هزینه شخصی برای انتخابات نداشت. لذا بنده با وی صحبت کردم و البته گوشزد هم کردم که استفاده از پول بیت المال در انتخابات جرم است ولی مهدی هاشمی نمی‌پذیرفت."

وی خاطر نشان کرد: "سازمان بهینه سازی مصرف سوخت باید در جهت کاهش و بهینه سازی مصرف سوخت کار می‌کرد. البته شرکت‌های مختلفی هم با این سازمان قرارداد داشتند که از جمله این شرکت‌ها شرکتی با مدیریت ... بود که کار این شرکت نیز ساخت تیزر‌های تبلیغاتی و در کل تبلیغ بود. همه روسای این شرکت‌هایی که با سازمان بهینه سازی قرارداد داشتند از دوستان مهدی هاشمی بودند و آمادگی گرفتن پول تحت عنوان بهینه سازی و تبلیغات انتخاباتی برای کاندیدای مد نظر مهدی هاشمی را داشتند و این شرکت‌ها با سند سازی‌های صورت گرفته، موظف شدند که کار تبلیغاتی برای مهدی هاشمی انجام بدهند."

این متهم بازداشت شده در جریان حوادث بعد انتخابات ادامه داد: "یک شرکت 500 میلیون تومان برای چاپ یک میلیون جلد کتاب پول دریافت کرده بود در حالی که تنها 25 هزار جلد کتاب شد و مابقی پول صرف تبلیغات مورد نظر مهدی هاشمی شد. مهدی هاشمی معتقد به پولشویی بود. وی پول‌های را از سازمان بهینه سازی دریافت می‌کرد و آنها را مکررا به دلار و ریال تبدیل می‌کرد. وقتی که دلیل این کار را از وی پرسیدیم، وی گفت که با این کار کسی نمی‌تواند منشاء پول‌ها را کشف کند."

وی اضافه کرد: "با فشار مهدی هاشمی از سازمان بهینه سازی مصرف سوخت به منظور تبلیغات در دوره نهم انتخابات ریاست جمهوری برای پدرش یعنی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی پول برداشت می‌شد و مهدی هاشمی پس از شکست پدرش در انتخابات به اقدامات خود ادامه داد و مابقی پول‌های باقی مانده و بدهکار شده خود را نیز به شرکت‌هایی که برای پدرش تبلیغ می کردند، پرداخت کرد."

کرمی اظهار داشت: "مهدی هاشمی به این اقدامات خود در حالی دست می‌زد که که این پول‌ها باید صرف تبلیغات برای بهینه سازی مصرف سوخت صرف می‌شد نه تبلیغات برای پدر وی. پول‌هایی که وی برای تبلیغات در انتخابات دور نهم انتخابات ریاست جمهوری برای پدرش هزینه کرد معادل 2 میلیارد تومان بود."

وی در پاسخ به سوال قاضی دادگاه در باره اینکه در سازمان بهینه سازی مصرف سوخت چقدر وجه از مهدی هاشمی دریافت کردید، گفت: "فقط به خود من 320 میلیون تومان پول دادند که البته حاضرم بخشی از آنها را که در اختیارم هست بازگردانم ولی بخش دیگر را بین پرسنل توزیع کردم."

اما این تنها مصداق سواستفاده اطرافیان هاشمی از امکانات عمومی و بیت المال در راستایی مهندسی انتخابات نیست، بلکه نامه انتقادی مهدی کروبی در 20 خرداد 88 خطاب به هاشمی و انتقاد از وی درباره سواستفاده اطرافیان هاشمی از بیت المال نیز موید این مساله است. کروبی در بخشی از این نامه خطاب به هاشمی می نویسد:

"امیدوارم به دوستان خود تذکر بدهید که از ادامه این حرکت تخریبی – که جز به سود حریف نیست – خودداری کنند و بدانید که به‌رغم برخی داعیه‌ها اکنون همه این رفتارها منتسب به حضرتعالی است و گرچه سهم برخی نهادهای عمومی – مانند دانشگاه آزاد اسلامی – را نمی‌توان در ترویج نامزد مورد نظر شما را نادیده گرفت اما حق شهروندی‌شما در دفاع از نامزد خاص ملازمتی با خروج از دایره عدل و انصاف ندارد. "

با این اوصاف، به نظر می رسد هاشمی رفسنجانی که "سوءاستفاده محافل قدرت و جریانات انحصارطلب از امکانات حکومتی برای تأثیرگذاری بر افکار عمومی" را موجب فتنه و انحراف دانسته است، بیش از هر چیز قصد داشته تا صادقانه فتنه ها و انحرافات ایجاد شده طی سالهای اخیر را که به نوعی تحت نظر شبکه نزدیک به وی انجام شده است مورد نقد قرار دهد! اقدhمی که درخور توجه بوده و امید است اولین گام جدی وی در راستای عذرخواهی از مردم و نظام باشد.  در غیر این صورت مشخص نیست بیان این اظهارات توسط وی به چه دلیل سالها دچار تاخیر شده است؟!

 

 


+ نوشته شـــده در دوشنبه 91/12/28ساعــت 9:3 صبح تــوسط عباس | نظر